STREAM ZADAR 2024.
19. – 25. 8. 2024.

STREAM Zadar edukativna je platforma koja je osmišljena kao niz profesionalnih radionica iz područja suvremenog plesa i izvedbenih umjetnosti, s primarnim fokusom na produbljivanju plesne prakse kroz studiozan rad i svjesno bavljenje tijelom. Cilj radionica je upoznavanje polaznika s alatima i tehnikama kroz specifične istraživačke procese, u svrhu nadogradnje vlastitih plesnih, koreografskih i izvedbenih vještina.

 

Program Stream Zadar 2024 izdanja:

19. – 22. 8. Kung Fu & Qi Gong / Andrej Zupančič
22. – 24. 8. Pokret i fizička gluma / Aleksandar Acev
23. – 25. 8. Umijeće slavljenja / Simon Mayer

19. – 22. 8. Kung Fu & Qi Gong / Andrej Zupančič

Opis radionice:

KUNG FU (*Gong Fu 功夫 )u izvornom se značenju odnosi na bilo koju vještinu koja je stečena predanošću i teškim vježbanjem. Uključuje stjecanje kondicije, snage, fleksibilnosti, mobilnosti, vježbanje tradicionalnih Shaolin formi (kate) i tehnike ruku i nogu. Ovladavanje vještinom zahtijeva predanost, strpljenje, energiju i vrijeme. Kung Fu izvorno dolazi iz samostana Shaolin u Kini i jedna je od najstarijih borilačkih i duhovnih vještina.

QI GONG (*Qi Gong 氣功), također nazvan i „meditacija u pokretu“, praksa je koja njeguje i balansira životnu energiju. S Qi Gongom brinemo o unutarnjoj ravnoteži energija zvanih „Qi“. Vježba se sastoji od usklađenih položaja, pokreta i tehnika disanja. Qi Gong se koristi u zdravstvene i duhovne svrhe te u treningu borilačkih vještina. Praksa također uključuje meditaciju. Sjedećom meditacijom usmjeravamo pozornost na dah. U tišini promatramo vlastite misli, emocije, osjećaje i nastojimo se ne vezati za njih. Kroz nježnu, ali prodornu praksu, možemo vratiti svoj um i srce u njihovo prirodno stanje ravnoteže. Svrha meditacije nije stvoriti sustav vjerovanja, već pružiti smjernice o tome kako izravno razumjeti stvari onakvima kakve one stvarno jesu.

„Tijelu koristi kretanje, a umu mirovanje.“

– Sakyong Mipham –

Andrej Zupančič je Kung Fu & Qi Gong učitelj iz Ljubljane.

Osnivač je Body.Mind Ljubljana centra za Kung Fu i Qi gong praksu.

www.bodymindljubljana.com

22. – 24. 8. Pokret i fizička gluma / Aleksandar Acev

Opis radionice:

Osjećajnost, opažanje, misli, sjećanja, ideje za budućnost, imaginacija i emocije dio su unutrašnjih događanja koji, poput uzburkanog oceana neprestano zapljuskuju našu svijest. Produbljivanjem praćenja tog unutrašnjeg kaosa, paralelno s usavršavanjem tehničko-analitičkog aspekta pokreta, polaznici radionice će postepeno graditi punoću svoje prisutnosti na sceni. Nakon rada na uvodnim elementima tjelesnog izraza: pogled, disanje, stav, napetost tijela te njegov odnos s prostorom i muzikalnošću pokreta, radionica će dotaknuti temeljna načela fizičke dijalektike: akcija i reakcija, impresija i ekspresija, osjećanje i djelovanje, realno i apstraktno, poznato i nepoznato. Kroz improvizaciju i tjelesno orijentiranu glumu ta će se fizička dijalektika prenijeti na kontradikciju ljudskog iskustva: humor i drama, rizik i sigurnost, red i kaos. Radionica je namijenjena izvođačima koji dolaze iz različitih disciplina (ples, gluma, opera, mimika), kao i onima koji i bez izvođačkog iskustva žele produbiti svoju prisutnost na sceni.

Aleksandar Acev je mimičar, koreograf i profesor fizičkog teatra. Nakon školovanja u Amsterdamu, Berlinu, Los Angelesu i Zagrebu radio je kao izvođač i predavač na brojnim projektima i s brojnim institucijama diljem Europe. Trenutno predaje tjelesno oblikovanje za glumce i redatelje na Privatnom sveučilištu Anton Bruckner u Linzu i na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču. Surađivao je s brojnim renomiranim hrvatskim umjetnicima iz područja plesa, mimike i kazališta te ostvario brojne međunarodne umjetničke i pedagoške projekte u preko dvadeset zemalja. Trenutno živi i radi na relaciji Berlin-Beč-Linz.

23. – 25. 8. Umijeće slavljenja / Simon Mayer

Opis radionice:

Smijemo li slaviti u vrijeme krize?

Što nam je potrebno za stvaranje zdravih načina slavlja i kako se naše umjetničke prakse mogu primijeniti?

Kako slavlje može postati naša koreografija/ples?

Kako možemo upotrijebiti svoje izvedbene vještine da omogućimo slavlje?

Baveći se mnogobrojnim pitanjima, radionica je usredotočena na razvijanje scenske prisutnosti, umjetničkih vještina, svijesti i virtuoznosti. Počinjemo od trenutka koji nazivamo Me-Party: “Pokreće me ono što mi u tom trenutku treba”. Prvo slavimo sebe. Počinjemo brigom o sebi putem umjetničke prakse i bavimo se pitanjem što našem tijelu treba, što bi nas tijelo htjelo naučiti, a zatim puštamo pitanjima da nas pokrenu. Na taj način kreiramo flow i otkrivamo kako podržati umjetnički proces i vlastiti well-being. Zatim slijedimo stanje u kojemu nas pokreće moć slavljenja i ponovnog povezivanja s radosti. Dijelit ćemo tradicionalne načine slavlja i stvoriti vlastiti We-Care Party. Svi ti procesi služe kako bi se na kraju kreirao plesni materijal koji proizlazi iz pitanja: Kako naši obrasci slavljenja i brige o sebi mogu postati naša koreografija?

Simon Mayer, rođen 1984. u Austriji, koreograf je, glazbenik i izvođač. Studirao je na Baletnoj školi Bečke državne opere i na P.A.R.T.S. u Bruxellesu. Simon je također bio član Baleta Bečke državne opere. Kao glazbenik i pjevač, Simon je osnovao i svirao u nekoliko bendova (Rising Halfmoon, C.O.P.), objavio audio izvedbe svojih scenskih produkcija i još uvijek stvara vlastitu glazbu. Kao plesač, koreograf i glazbenik, sudjelovao je u produkcijama umjetnika kao što su Anne Teresa de Keersmaeker/Rosas (The Song), Wim Vandekeybus i Zita Swoon. Njegov koreografski repertoar uključuje solo radove, duete, grupne komade, kao i društveno angažirana i imerzivna djela. Godine 2017. dobio je Outstanding Artist Award of the Austrian Federal Chancellery nagradu, a 2018. Recognition Award of the Province of Upper Austria.

CIJENE POJEDINAČNIH RADIONICA:

Kung Fu & Qi Gong / Andrej Zupančič / 80 EUR
Pokret i fizička gluma / Aleksandar Acev / 80 EUR
Umijeće slavljenja / Simon Mayer / 80 EUR

CIJENE PAKETA:

Dvije radionice / 140 EUR
Tri radionice / 220 EUR

Prijave za radionice na:
stream.zadar@gmail.com

Vidimo se!